Former Industry Minister, Kola Jamodu, Tunde Ayeni Akanmode, Olowodola, Omokore leads COVID-19 OKUN RELIEF RESPONSE PROJECT

A former Minister of Industry, Kola Jamodu, Billionaire and Business Mogul, Tunde Ayeni, former Governor of old Oyo state and elder statesman, General David Jemibewon, former Minister of Justice and NBA President, Bayo Ojo former Deputy Chief of Staff in the Presidency, Shola Akanmode, former Deputy Postmaster General of Nigeria, Benjamin Olowodola and array of prominent Nigerians have been appointed to lead the COVID-19 OKUN RELIEF RESPONSE PROJECT, a community based initiative to fight COVID-19 and provide far reaching palliative for the Yoruba speaking people of Kogi State.

COVID-19 OKUN RELIEF RESPONSE PROJECT is a programme that enjoys the endorsement and total involvement of all community development associations in the six local government that have Okun people in Kogi State. It is an unusually well endorsed project that has been described in kind words by all well meaning people of the area.

The idea which is centred on promoting awareness against the ravaging COVID-19, create a unity of purpose for the people and mobilize huge resources to provide succor to the needy during the trying moment of global confusion.

The list of prominent Nigerians that made it and their various subcommittee as endorsed is shown below

COVID-19 OKUN RELIEF RESPONSE PROJECT ELDERS ADVISORY COUNCIL AND COMMITTEE MEMBERS
ELDERS ADVISORY COUNCIL

1. CHIEF (DR) KOLA JAMODU, CFR. (CHAIRMAN)
2. GEN. DAVID JEMIBEWON (RTD) mni, CFR
3. PROF. EYITAYO LAMBO
4. CHIEF ASANI SUNMONU
5. CHIEF BAYO OJO, SAN
6. PROF. OLU OBAFEMI
7. DR. STEPHEN OLORUNFEMI
8. GEN. JULIUS O OSHANUPIN RTD
9. H.E CLARANCE OLAFEMI.
10. CHIEF SAMUEL AKANDE
11. VICE ADMIRAL JOSEPH AJAYI (RTD)
12. CHIEF EMMANUEL.O. OTITOJU
13. AMB PAUL BABATUNDE FADUMIYO.
14. MR UMAR SHUABA ADOGA.
15. OLORI MARGARET OREBIYI
16. DR. DAVID ATTE.
17. CHIEF J. OWOJAYE
18. ENG. EMMANUEL AJIBERO (SECRETARY)

RELIEF RESPONSE STEERING COMMITTEE (RRSC)
1. PRINCE OLUSOLA AKANMODE (CHAIRMAN)
2. CHIEF FUNSHO OWOYEMI
3. H.E. YOMI AWONIYI
4. AMB. SOLA ENIKANOLAIYE
5. PROF. MATHEW AJIBERO
6. PROF ROTIMI AJAYI
7. MRS FOLASHADE JOSEPH
8. BARR TUNDE IRUKERA
9. PROF. KOLAWOLE TUNJI
10. SENATOR SMART ADEYEMI
11. SENATOR DINO MELAYE
12. HON TEEJAY YUSUF
13. HON LEKE ABEJIDE
14. HON SUNDAY KARIMI
15. HON SAMUEL ARO.
16. HON.T J. FANIYI
17. HON. SHOLA OJO
18. HON, MATTHEW KOLAWOLE
19. BARR. FEMI MOKIKAN
20. BARR.SAM MORITO
21. DR. RONKE BELLO (SECRETARY)

FUND RAISING AND RELIEF MATERIALS COLLECTION SUB-COMMITTEE
1. CHIEF JIDE OMOKORE
2. CHIEF TUNDE AYENI
3. MR. STANLEY JEGEDE
4. MR. OSTEN OLORUNSHOLA
5. HON ABIODUN J FALEKE
6. SIR JOHNSON JIMOH
7. BARR. RALPH LEWU
8. MR KOLADE OTITONAIYE
9. MR SEYI OMOTOWA
10. HON. ASIRU IDRIS
11. MR. EDWARD MESEKO
12. MR. MUYIWA IBEUN
13. MR. KOLA OLOGBONDIYAN
14. MRS BUKOLA AYENI
15. MR JOHN OBARO
16. HON. WEMI JONES
17. KOLADE OTITOLAYE
18. ALH TAJUDEEN BISIMILAHI
19. ALH IDRIS MUSA
20. MRS MOJI MAKANJUOLA
21. MR. DAVID AIYEDOGBON (COORDINATOR)

CONTACT/NETWORK SUB-COMMITTEE
1. H.E. YOMI AWONIYI. (CHAIRMAN)
2. CHIEF OLU OWA
3. MR. OSTEN OLORUNSHOLA
4. MR. BABATUNDE IRUKERA
5. MR. ADEBOLA SAMUEL
6. DR. RONKE BELLO
7. MAJOR GEN OWONIBI RTD
8. MR TAIYE HASSAN EJIBUNU
9. CHIEF DAN KUNLE
10. CHIEF OWONIYI AKERE
11. CHIEF (MRS) FOLASADE ARIKE AYOADE
12. BARR. TUNDE BELLO
13. MR. SAM ABENEMI
14. MR. ENIOLA BELLO
15. MR. SIMON KOLAWOLE
16. MR. KINGSLEY FANWO
17. ENGR TOPE MESEKO
18. HON HASSAN SALAU
19. SIR JOHNSON JIMOH
20. MR. SEGUN MEKADESE
21. ALH. ISIAQ AJIBOLA
22. CHIEF FEMI MELEFA (SECRETARY)

PROCUREMENT SUB-COMMITTEE
1. ALH GANIYU OBATOYINBO. (CHAIRMAN)
2. MR OLABODE KAYODE
3. HAJIA RAKIYA ALFA
4. CHIEF KOLA. C. ABEJIDE
5. HON. ABIODUN OJO
6. MRS. OLUYEMISI KAYODE (AWOYA)
7. CHIEF DARE OLATUNDE
8. ARC. SALMAN IDRIS
9. ENGR BIDEMI OLOBAYO
10. MR IDRIS FADILE
11. HON OMOFAYE VICTOR ADEWALE
12. ALH GANIYU SALAUDEEN
13. DR. DELE ONIMODE
14. BARR TOYIN LAWAL
15. PROF. YOMI OLORUNTOBA
16. DR. ABANIDA
17. CHIEF AYO ABEREORAN (SECRETARY)

RELIEF MATERIALS DISTRIBUTION SUB-COMMITTEE
1. PROF MATHEW AJIBERO (CHAIRMAN)
2. PROF. ALBERT ANJORIN
3. CHIEF (MRS) EBUN JOEL
4. HAJIA RAKIYA ABIODUN *
5. HON JOSEPH DADA
6. MR SEGUN BAIYERE
7. ENGR BODE ILUROMI
8. CHIEF JOE ELEBIYO
9. HON.DESTINY ADEMOLA BELLO
10. HON. JIMOH MUSA OMIATA
11. HON. ADERONKE ARO
12. HON. OLUSOLA KELANI OLUMO
13. MR. DAVID EHIMONY
14. MR. DAVID AGUNBIADE ***
15. MR. BAMIDELE LUKE ***
16. CHIEF FRIDAY ONI ***
17. AMB SOLA ENIKANOLAYE ***
18. MR. TAYE ATIBIOKE ***
19. ENG. EMMANUEL AJIBERO ***
20. REV JEMIBAWONDON ***
21. DR. A.E. EDWARD ***
22. DR. BODE ADEOYE ***
23. BARR. SAM MORITO ***
24. SECRETARY
***Leaders of Communities/District Development Associations in Amuro, Mopa, Isanlu, South-East, Ijumu, Kabba, Bunu, Area Council, Egbe

RELIEF RESPONSE FUNDS/MATERIALS MANAGEMENT AUDIT SUB-COMMITTEE
1. CHIEF FUNSHO OWOYEMI (CHAIRMAN)
2. ENGR SEGUN ILUROMI
3. HON. KEHINDE OLARUNTOBA
4. WALE IKUSERU

SIGNATORIES TO THE ACCOUNT
1. CHIEF J.O. YUSUF
2. MR. OLA OYELOLA
3. MRS. FUNMI ABIODUN
4. CHIEF BENJAMIN OLOWODOLA

SPECIAL ADVISERS
1. PROF. ALBERT ANJORIN – MEDICAL
2. LAWYER JOHN BAYESHEA SAN – LEGAL
3. CHIEF OLUSEGUN BOLAJI – FINANCE
4. PASTOR TUNDE IPINMISHO – MEDIA
5. OLORI OREBIYI – WOMEN
6. PROF. JOHNSON ORUGUN – STUDENT/YOUTH

MEDIA TEAM
1. HON DURO MESEKO (CHAIRMAN)
2. MR. BABAJIDE OTITOJU TVC
3. MR. AUSTEEN ELEWODALU – DIRECTOR NEWS VOICE OF NIGERIA.
4. BARRISTER GBEMIGA OGUNLEYE – RECTOR/DIRECTOR NIGERIAN
INSTITUTE OF JOURNALISM.
5. MR. VINCENT AKANMODE – DEPUTY EDITOR, NATION ON SATURDAY
6. DR. JIDE JIMOH – HOD MASS COMMUNICATION, LASU
7. MS. LARA OWOEYE-WISE – SA ELECTRONIC MEDIA TO DEPUTY SENATE
PRESIDENT
8. MR EKUNDAYO ASAJU.-FIRSTWEEKLY MAGAZINE.
9. MR BOLAJI AFOLABI
10. MR STEVE BABAEKO- X3MEDIAS
11. OPEYEMI OWOEYE-KOGI REPORTS.
12. MR. DAYO THOMAS – EDITOR OF KOGI GRAPHICS.
13. MR. RAPHAEL OMOLOLU AGBANA – GUARDIAN (SECRETARY)

SECURITY SUB-COMMITTEE
1. MAJOR GEN ABEJIRIN RTD (CHAIRMAN)
2. BRIGADIER AYUBA YAKUBU RTD
3. PASTOR WILLIE AKANLE
4. THEOPHILUS KAYODE JOEL AIG RTD

5. COMDR. FOLUSHO DANIEL
6. COMMANDER OMODARA
7.MR. IDOWU OWOHUNWA
8. ENG. AFOLABI OLUDOYI
9,HON. FUNSHO OLUMOKO
10.MR. ADEKUNLE AKOLO
11.MR. TUNDE IBRAHIM (SECRETARY)

SECRETARIAT
1. DR. RONKE BELLO (HEAD)
2. HON. MUSA BAKARE (ASSIST. HEAD)
3. HON. RICHARD AKANMODE
4. CHIEF BEN OWOLEKE
5. HON SESAN OREBIYI
6. MR. YINKA SAMUEL
7. KEHINDE SAMUEL ALAMOH
8. SIKIRU OLUSEGUN

174

About Author

Leave A Reply

%d bloggers like this: